İş yeriniz/stüdyonuz steril ve hijyenik mi? Bu konuda hassasiyet gösteriyor musunuz?

Stüdyom böylesi bir mesleğin gerektirdiği ölçütlere göre gayet temiz ve hijyeniktir. Sizler; dövme veya piercing uygulaması sırasında ziyaret edip, uygulamanız bittiğinde ise gidiyorsunuz ama ben gündelik hayatımın hemen hemen tümünü stüdyomda geçirdiğim için çok daha büyük bir risk altındayım ve çok titiz ve dikkatli olmak durumundayım. O yüzden sağlık ve temizlik hususunda gerekli kuralları yerine getirmemiş olmak öncellikli olarak kendi sağlığımı tehdit eder.


Dövme yapılmadan önce lokal anestezi yapılırsa daha sağlıklı olmaz mı? Zararı var mı?

Lokal Anestezinin açığa çıkmış, kamuoyuna yansımış bir zararı yok, ancak biz dövmecilerin bu tip anestetik işlem yapma yetkisi yoktur. Kişiye göre değişen alerjik durumlar söz konusu olduğundan, dövme ve piercing işleminde anestezi uygulamasını önermiyoruz, tercih etmiyoruz. Zira söz konusu işlemlerdeki acı şiddetli bir acı değildir, yani anestezi ihtiyaç duyulacak kadar bir acı asla söz konusu bile olmaz. Çok nadiren isteğe bağlı olarak anestetik kremler kullanılabilir.​


Dövme yaptırmak günah mıdır?

Dinimize göre (İslam); kendinize bilerek acı çektirdiğiniz için dövme türü işlemler yapmak mekruhtur (ne günah ne sevap). Fakat en ufak bir karasızlık hissediyorsanız döveme yaptırmamanız daha doğru olur. Çünkü dövme yaptırmak hayat konusunda bir kararı olan insanların tercihidir.
Bir başka konu ise dövme yaptırdıktan sonra derinin suyla temas etmediği için düşünülmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu dahi olamaz, suyla temas etmeyen deri çürür.​


Daha net bilgi almak için lütfen diyanet işlerini arayın:
Diyanet işleri telefon numaraları: 0212 512 23 20 / 0212 513 58 40 / 0212 520 60 50 - dahili: 132


Uzun süredir dövme yaptırmak istiyor ve kafama uygun bir şey arıyorum. Fakat dövmenin cilt kanseri yaptığı yönündeki açıklamaların doğruluğunu sizden öğrenmek isterim.

Öncelikle bir onkolog olmadığımı belirtmeliyim. Konu hakkında ki düşüncelerim ise; günlük hayatımızın hangi bölümünde olursa olsun zaten risk altındayız. Yani yediğiniz ekmekten, kullandığınız telefona kadar kanserojen maddelerle doluyuz veya dolduruluyoruz. Evet, dövme boyası vücuda yabancı bir madde ve milyonda bir de olsa bir risk teşkil ediyor. Ama kullandığımız ve iç içe olduğumuz diğer maddeleri düşündüğümüzde bu riske milyarda 1’e düşüyor.
Unutmayın ki, bu tüm dövmecilerde kullanılan boyalar aynı demek değildir. FDA ve benzer birçok yerden onay almış olan dövme için üretilmiş özel boyaların kullanılması gerekir. Bu boyaların kullanılmaması gibi durumdalar kanser ve benzeri tüm hastalıklara açıksınız demektir.​


Japonca, Korece, Hintçe ve Çince dövme karakterleri ile ilgili en güvenilir kaynak sizce neresi?

Japonca, Hintçe, Çince ve diğer ülkelerin dillerinde yazılacak yazılar için en geçerli kaynak tabi ki ilgili ülkelerin konsoloslukları ve ülke kültür dernekleridir. Ek olarak yeminli çeviri bürolarına da başvurulabilir.​


Dövme uygulaması sırasında ya da sonrasın her hangi bir kanama söz konusu olur mu?

Genel olarak ince tenli, hassas ciltlerde hafif kanama normaldir. Kanama dediğimiz akan, damlayan bir kanama değildir, ama hafif oranda kanama normaldir.
Bu durum da boyalarda bahsettiğimiz gibi stüdyodan stüdyoya değişim göstermektedir. Maalesef kontrol mekanizması yurtdışındaki ülkelerde olduğu kadar aktif olamadığı için ve kolay para olarak görüldüğü için her gün yeni “dövmeciler” çıkıyor. Özellikle bu durumu para olarak görüp her hangi bir bilgisi olmayan kişilerin yanlış uygulamalarından kaynaklı kanama söz konusu olabilir. Bunlara sebep olabilecek şeylerden bazıları, iğne uçlarının bozulmuş olmasıdır ki bu kanamaya sebep olurken fazlası ile acı çekmenize de neden olabilir. Bir diğer sebep ise iğnenin girmesi gerektiğinden daha derine sokulması ile gerçekleşir Bu sadece yeni başlayan veya amatör olarak iş gören dövmeci adaylarının sebebiyet verdiği bir durumdur. Buradan çıkan sonuç ise dövmeciniz hakkında somut kanaatlere sahip olmadan asla dövme yaptırmamanızdır.
Dövme, ayakkabı gibi alıp 3 ay sonra atacağınız bir tüketim ürünü değildir ve hayatınızın sonuna kadar sizinle kalacak ve vücudunuzun parçası olacak bir sanattır.​


Merhabalar, 17 yaşındayım dövme veya piercing yaptırmama hukuki bir engel var mı?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına kadar 18 yaşını doldurmamış her bireyin sorumluluğu ailesindedir. Bu durumla özellikle tıbbi operasyonlar gibi önemli konularda karşılaşırız. Bu yüzden ailenden biri varsa (Anne veya Baban), yazılı izinleri alınmak suretiyle uygulama yapılabilir. Yaşının küçük olması nedeniyle ilerde karşılaşabileceğin sorunlar ve alabileceğin bazı tepkiler konusunda seni bilgilendirerek dövmeni veya piercingini yapabiliriz. Ancak vücudun fiziksel gelişimi de daha tamamlanmamış olduğu için 18 yaşından önce dövme yaptırılmasını tavsiye etmemekteyiz.​


Yeni Dövme yaptırdıktan sonra güneşlenmek sakıncalı mı acaba?

Yaptırmış olduğunuz dövmenizin canlılığında, yansımalarında ve renklerinde herhangi bir matlaşma sorunu yaşamamak için dövmecinin önerdiği iyileşme süreci ( takriben 30 gün) bitimine kadar güneşlenmemeniz doğru olandır.


Dövme işlemi sırasında kullanılan boyalar aynı ise iğne değişmiş olsa bile boyadan hastalık kapma riski var mıdır?

Her dövmede kullanılan teknik malzemenin vücutla temas eden parçaları tek kullanımlık olup dövme uygulaması sonrası tıbbi atık çöpleriyle toplanmaktadır.
Dövme boyasından hastalık kapma olasılığı ancak ve ancak hijyen, sterilizasyon ve çapraz kontaminasyon hakkında bilgisi olmayan bir “dövmecinin” yol açabileceği bir sorundur. Buna sebep verecek olan olay ise, sizlere kullandığı pota olarak adlandırdığımız küçük kapların içinde kalan boyayı tekrar esas boya kutusunun içine boşaltması ile gerçekleşebilir. Fakat şunu da belirtmeliyim ki az dahi bilgisi olan hiçbir dövmeci bunu yapmaz, nitekim bu boyalar ile kendimize, arkadaşlarımıza ve yakınlarımıza da dövme yapmaktayız. Aklıselim hiç kimse bu riske 2 damla boya için girmez.
Boyanın bozuk olma riskinden kaynaklanan sorunlar da olabileceği göz ardı edilmemelidir. Ancak burada söz konusu olan sorun bir hastalıktan ziyade alerjik bir durumdur, boya bozuk ve bayatlamış ise vücudunuz dövme işlemi sırasında zaten boyayı almayı kabul etmeyecek, sulanma veya kanama yolu ile dışarı atacaktır. Konuyla alakalı olarak bazı tenlere boya işlemek gerçek anlamda zor ve zahmetlidir buradaki iki fark dikkatle gözlemlenmelidir.


T.C Sağlık Bakanlığının ya da herhangi kurumun onayı var mı?

Sağlık Bakanlığı ile Vücut Süsleme Sanatını Geliştirme Derneği arasında hala görüşmeler devam ediyor ancak bir dövmeci olarak bu tip bir onay ve kontrol mekanizmasının oluşturulması sürecinin birazcık zaman alacağı kanaatindeyim. Maalesef ülkemizde birilerine başına kötü bir şey gelmeden sorun çözme anlayışı yok, Hoş bir durum değil ama gerçek.
Hiç bir geçerliliği olmayan Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’na ben dövmeciyim diye başvurduğunuzda size imzalı kaşeli bir belge veriyorlar, çünkü bir kontrol mekanizması olmaktan çok Oda’ya giren aidata bakıyorlar. Sizin bu işin ehli olup olmadığınızla ilgili değiller. Bu noktada belgeyi alan herkes dövmeci sayılıyor ve bu konulardan habersiz olan dövme severler belgeye inanıp dövmeyi yaptırıyor. Sonucu ise tamamen şansa kalmış oluyor. Unutmamalısınız ki dövmenizi belge yapmıyor, bu belgenin sterilizasyon ve hijyen üzerine alınan bir belge olması tercih ederiz. Bu konuyla ilgili desteğimizi Vücut Süsleme Sanatını Geliştirme Derneği ile vermekteyiz. ​


Bir yıllık veya iki yıllık geçici dövme var mı?

Bir yıllık veya daha uzun süreli geçici dövme yoktur ancak kalıcı makyaj boyası ile yapılan ve 2 veya üç yıl gibi bir süre içinde yavaş yavaş silinen dövmeler yapılmakta ancak çoğu dövmeci bu işlemi ret etmekte ve önermemektedir. Nihayetinde kullanılan teknik malzeme farklı ama metotlar aynıdır o yüzden aynı acı aynı karar alma aşaması ve tabi ki çıkmama riski her zaman vardır. Özellikle bu hususta web sayfamızı takip eden dövme severlerden de enteresan mailler gelmektedir. Bu konuda sizi uyarabileceğim konu bu tarzda geçici dövmeyi yapan kişilerin 1 veya 2 yıl içinde ortalıktan kaybolmalarıdır. Bu yüzden dikkatli olun.
Öte yandan geçici diye adlandırılan dövmenin ne zaman çıkacağı belli değildir. Bu yüzden dövmenin yarısını birinci senenin sonunda çıkmışken kalan yarısını 1 sene daha taşıyabilirsiniz.​


Çoğu insan diyor ki; yaptığınız dövmeler gayet profesyonelce yapılıyor! Yani çok sağlıklı ama oldukça diğer dövmecilere göre daha pahalı. Dışarıda sokakta yapılanlar daha uygun fiyata yapıyorlar, zararı ne peki?

Öncelikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz sterilizasyon malzemeleri ve tek kullanımlık malzemelerin bir maliyeti vardır. Bu yüzden ortalama olarak tüm profesyonel dövmecilerde yaklaşık aynı olan bir dövme açılış fiyatı vardır.

Öte yandan dövme bir ihtiyaç değil zevktir ve lüks tüketime giren bir işlemdir. Yani iyi estetik bir dövme taşımayı hedefliyorsunuz. Bu durum resim tablosunu almayı planladığınız iki ressamın fiyatlarını karşılaştırmak gibi bir durumdur. Şunu da ifade etmekte yarar var; sokakta yaptıracağınız ucuz dövmeden kaynaklı olarak kapacağınız bir hastalığın tedavi masrafları stüdyo içinde çalışan yetkin dövme sanatçısına ödeyeceğiniz üret yanında tartışılamaz. Son olarak, kötü bir dövme ile hayatınız boyunca yaşamak ise çok daha acı verici bir durumdur. Bu dövmeyi kapatmayı veya çıkartmayı düşünmeniz ise çok daha masraflı ve acı verici olacaktır. Günümüzde çoğu stüdyo hem işin kalitesi hem de ödemede kolaylığı sağlamak için yapılacak işlemi seanslara bölerek taksitlendirmektedir.​


Kolumda jilet izleri, yaralar, façalar var. Bu izlerden dövme yaptırarak kurtulabilir miyim?

Maalesef kurtulamazsın ancak üzerine dövme yapılarak izleri örtüp gizleyebiliriz Görsel olarak %90 başarı söz konusudur, çünkü kesikler derin ise; kesiklerin izleri normal deri seviyesinden yüksek ve daha parlaktır bundan dolayı izler kapanmaz üzerine yapılacak bir dövme ile örtülüp gizlenir.
Böyle bir çalışma için temiz bir bölgeye yapılacak dövmeden daha çok zaman harcamanız gerekir. Stüdyomuza gelmeniz, bizim yara izinin şeklini, boyunu ve izin olduğu anatomik bölgenin yapısını incelememiz gerekir. Bu bilgiler sonucunda, sizin de istekleriniz doğrultusunda bir tasarım yapılır.​​


Kızım/oğlum dövme yaptırmak istiyor. Detaylı bilgiye sahip olmadığım için ileri yaşlarda doğabilecek sorunları bilemiyorum. Öte yandan askerlik veya başka alanlarda sorun olabilir mi?

Dövme yaptırdıktan sonraki yaşlarda çıkabilecek sorunlar arasında en çok sorulan sorulardan biri askerliktir. Askerlik her bölgede standart olmadığı için bu konuda net bir cevap vermek yanlış olur, askerliğin ifşa edildiği yer ve zamandaki üst rütbeli insanların konuya nasıl baktığı ile alakalı olarak değişir. Eskiden olduğu gibi dövme artık hapishanede yapılan veya sadece denizcilerin yaptırdığı bir işlem değil. Günümüzde dövme konusundaki geri yaklaşımlar artık aşılmaktadır. Zamanla tümden ortadan kalkacaktır. Birçok üst rütbeli subay, polis ve öğretmen gibi devlet memuru sıfatı taşıyan kişiler dövme için bizler başvurmaktadır.
Öte yandan ileride yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırmak için isim yazdırma, politik simgeleri yaptırma, karşıt fikirlerle sorun yaşanabilecek sembolleri yaptırma veya boyundan yukarı ve bilekten aşağı gibi her zaman göz önünde olan noktalara dövme yaptırma isteklerini olabildiğince geri çevirmekteyiz. Bu konuyla ilgili caydırma noktasında konuşmalarımız yıllardır devam etmiştir, edecektir de.​​ ​


20 yaşındayım ve Dövme yaptırmayı düşünüyorum. Fakat vücut geliştirme (body building) yaptığım için vücudum gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Yaptıracağım dövme vücudun gelişmesiyle bozulur mu?

Dövmen seninle birlikte büyür ve küçülür ancak ani kilo alıp vermelerde dövmede gözle görülür büyük deformasyonlar meydana gelebilir. Ama gelişim normal ve düzenli devam ediyor ise meydana gelen deformasyon pek dikkat çekmez. Yani her iki durumda da dövmede az da olsa şekil itibari ile bir bozulma söz konusudur. Eğer steroid gibi hormon destekli bir vücut geliştirme yapıyorsan, özellikle kaslı bölgelerinde anormal bir büyüme olacaktır. Bu yüzden o bölgelerdeki dövmeler deformasyon maksimum seviyede olacaktır.​​ 


Bacağımıza Dövme yaptırırken ağda yapmamız gerekiyor mu?

Yalnızca bacak değil bedenimizde uygulama yapılacak herhangi bir bölge az ya da çok tüylü fark etmeden tıraşlanmalı ya da epilasyona tabi tutulmalıdır. Sebep olarak ise dövmecinin çalışmasını kolaylaştırmak başta gelirken, bu durum tüylerden dolayı mikrop kapma riskini de ortadan kaldırmaktır. Yöntem olarak ağda pek tavsiye edilmez ve uygulanmaz ağdadan sonra ciltte oluşan tahribat ve buna bağlı hassasiyetten dolayı bölgeye dövme yapmak acı verici olabilir. Dövme yaptırmadan bir kaç gün öncesinde ağda yaptırmanızda sakınca yoktur.​


Benim belirlediğim bir insan portresinin Dövmesi mümkün mü acaba. Yapılabilir mi?

Elbette mümkün, galeri kısmında konuyla ilgili bir iki örnek bulunmaktadır. Sadece portre değil, iğnelerin kalınlığının el verdiği tüm şekiller yapılabilir.​